HADİ CV’Nİ HAZIRLAYALIM!

Dikkat Etmen Gereken 5 Önemli Nokta!

Başvurduğunuz her iş için benzersiz bir CV oluşturun. Her şeyi yeniden yazmak zorunda değilsiniz, sadece ayrıntıları alakalı olacak şekilde uyarlayın ve mülakat şansınızı artırın.

İyi bir özgeçmiş net, özlü ve her noktayı kapsar olmalıdır. Bunları yapmak için ise çok fazla sayfaya ihtiyacınız yok, kısa ve anlaşılır tutun. Özgeçmiş, potansiyel bir işverene güvence verir, bu nedenle kolay okunabilir olmalıdır. Araştırmalara göre de işe alım uzmanlarının ortalama bir CV üzerindeki dikkat süresi 6 saniye. Uzun bir CV bu süre için uygun görünmüyor değil mi?

İyi bir CV için gerçek ipuçları iş ilanının kendisinde, bu nedenle ayrıntıları baştan sona okuyun. Not alın ve hatta madde işaretleri oluşturun, CV’nizi eşsiz yapacak şey orada gördüğünüz en önemli şeyleri özgeçmişinizde vurgulamak. Eksik olduğunuz alanlarda sahip olduğunuz becerileri adapte ederek boşlukları doldurun.

Özgeçmişinizin yetenekler bölümünde diğer adaylardan öne çıkmanıza yardımcı olabilecek temel becerileri belirtmeyi unutmayın. Bunlar arasında: iletişim becerileri; bilgisayar yetenekleri; takım çalışması; sorun çözme veya yabancı dil bulunabilir.

İlgi alanları (hobiler) bölümü altında, kazandığınız becerileri ve işverenlerin aradıkları şeyleri vurgulayın. Bir takımda ya da kendi inisiyatifinizi kullanabildiğinizi gösteren herhangi bir sorumluluk konumundaki örneklerin şüphesiz harika olacaktır. Örneğin üniversitenizin gazetesini çıkardıysanız veya bir hafta sonu ligi futbol takımına başladıysanız bunlar size puan getirecektir.

Doğru Hazırlanmış Bir CV Örneği (EuroPass)

Kendi Europass CV'nizi Oluşturmak İçin Tıklayınız